محبوب‌ترین آدامس

انتخاب بهترین آدامس بیشتر سلیقه‌ای است. به صورت کلی تقسیم بندی آدامس ها

مطالعه بیشتر ...

به صورت: آدامس های میوه‌ای، تند، بدون شکر، آدامس کافئین دار و آدامس‌های نیکوتین است. شاید این موضوع را ندانید که آدامس بی‌­کیفیت می­تواند به دندان‌­های شما آسیب وارد کند. بنابراین قبل از خرید آدامس، باید به یکسری موارد توجه کنید. در ادامه، نکاتی در خصوص انتخاب آدامس سالم و باکیفیت ارائه می­‌گردد.

  • سعی کنید آدامس بدون شکر بخرید.

بهتر است آدامس بدون شکر مصرف کنید؛ چرا که شکر می­تواند به سلامتی و زیبایی دندان، آسیب وارد کرده و همچنین باعث رشد باکتری در دهان بشود. بالعکس، جویدن آدامس بدون شکر می­تواند باعث تولید بزاق دهان شود که این مورد برای سلامت دهان و دندان بسیار مفید است. هرچه بزاق بیشتری در دهان تولید شود، مقدار بیشتری اسید و باکتری در دهان خنثی شده و از بین می­رود.

  • آدامس حاوی زایلیتول برای سلامت دهان و دندان مفید است.

یکی از مواد تشکیل­‌دهنده‌­ی مفیدی که می­تواند در آدامس موجود باشد، زایلیتول (Xylitol) است. در واقع، زایلیتول از رشد استرپتوکوک موتانس در دهان جلوگیری می­‌کند. استرپتوکوک موتانس­‌ها نوعی از باکتری هستند که باعث کرم­‌خوردگی و ایجاد حفره در دندان می‌­شوند. زایلیتول از چسیبدن باکتری­‌ها به دندان جلوگیری کرده و همچنین از ایجاد حفره در دندان و تشکیل جرم پیش­گیری می­کند. به طور کلی می­توان گفت آدامس­های حاوی زایلیتول، برای سلامت دندان بسیار مفید است.

  • آدامس­ فاقد آسپارتام بخرید.

یکی از شیرین­‌کننده‌­های مصنوعی متداول در انواع مواد غذایی از جمله آدامس، آسپارتام است. این شیرین­‌کننده به طور کلی در طبیعت وجود ندارد و در آزمایشگاه ساخته می­شود. مقدار شیرینی آسپارتام حدود ۲۰۰ برابر قند معمولی است. باید بدانید که این شیرین­‌کننده، اثرات جانبی بسیاری از جمله آسیب‌­های مغزی، چاقی، تولید سم در بدن و همچنین واکنش متقابل با انسولین دارد. افراد دارای دیابت به هیچ عنوان نباید از آدامس حاوی آسپارتام استفاده کنند. همچنین توجه داشته باشید که این ماده از باکتری­‌های مضر به نام E. Coli ساخته شده­‌است.

یکی از باورهای اشتباهی که درباره­ی آسپارتام وجود دار،د این است که مصرف آن به دلیل کالری صفر باعث کاهش وزن می­شود. اما باید بدانید که این شیرین‌­کننده‌­ی مصنوعی، میل به خوردن را افزایش می­دهد و هضم آن بسیار مشکل است.

  • آدامس باید دارای تاییدیه­‌های لازم باشد.

آدامس باید دارای نشان سلامت و علامت استاندارد باشد. اگر برند انتخابی دارای تاییدیه‌­های دیگر از سازمان­‌های مربوطه و انجمن­‌های دندانپزشکی نیز باشد، نشان­‌دهنده­‌ی نظارت دقیق بر روی کیفیت و سلامت محصول می­‌باشد.

  • به بسته‌­بندی آدامس توجه کنید.

بسته‌­بندی آدامس باید محکم و نسبت به رطوبت، نفوذناپذیر باشد. علاوه بر این، به تاریخ تولید، انقضا، پروانه ساخت، نام کشور تولیدکننده و صادرکننده، مواد تشکیل­‌دهنده و انواع تاییدیه­‌ها بر روی بسته آدامس توجه کنید. درج نکردن این موارد بر روی بسته‌­بندی، نشان­دهنده­‌ی تقلبی بودن محصول است.

برای مشاهده پرطرفدارترین آدامس‌ها از نظر مردم، از نظرسنجی زیر کمک بگیرید.

مطالعه کمتر

شما هم به آدامس مورد علاقتون رای بدید

دوستان خود را به این نظرسنجی دعوت کنید