محبوب‌ترین مایع ظرفشویی

برندهای متنوعی از مایع ظرفشویی با ویژگی­‌های مختلف در بازار موجود است. در هنگام خرید مایع ظرفشویی باید

مطالعه بیشتر ...

به چه مواردی توجه کرد تا بتوان بهترین و مناسب­ترین محصول را انتخاب کرد؟ تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا در این خصوص نکاتی به شما آموزش داده‌­شود.

  • اگر حساسیت و آلرژی دارید، از مایع­‌های ضدحساسیت استفاده کنید.

برخی از افراد به مواد شوینده از جمله مایع ظرفشویی حساسیت دارند و ممکن است حتی به بوی مایع واکنش نشان بدهند. اگر شما هم جزو این دسته هستید، سعی کنید از محصولاتی که ضدحساسیت هستند، استفاده کنید. به طور کلی، مایع­‌هایی که رنگی هستند و یا حاوی آمونیاک می­‌باشند، ممکن است حساسیت ایجاد کنند.

  • سازگاری مایع ظرفشویی با پوست دست را مدنظر قرار بدهید.

حتی اگر از دستکش برای شستن ظروف استفاده می‌­کنید، بهتر است مایع ظرفشویی بخرید که با پوست دست سازگار باشد. اما سوالی که ممکن است برای شما به وجود بیاید این است که چطور قبل از خرید بفهمیم مایع با پوست دست سازگاری دارد؟ برخی از محصولات برچسب سازگار با پوست دست دارند، اما اگر این برچسب را ندیدید، نگاهی به مواد تشکیل­‌دهنده­‌ی مایع بیندازید. مایع ظرفشویی برای سازگاری بیشتر با پوست دست باید فاقد رنگ‌­ها، فرمالدهیدها، تریکلوسان و بنزایزوتیازولینون باشند. طبق یک قاعده­ی کلی، معمولا (نه همیشه) مایع ظرفشویی­‌های سازگار با پوست دست در بطری­‌های شفاف عرضه می­شوند.

  • بهتر است مایع ظرفشویی با قدرت بالای پاک­ کنندگی بخرید.

اگر شما هم به دنبال شستن سریع ظروف هستید و در عین حال می­خواهید آ‌‌ن­ها کاملا تمیز و بدون بو و چربی باشند، به دنبال خرید مایع ظرفشویی با برچسب “از بین برنده‌­ی سریع چربی” باشید. این مایع­ها معمولا سریع عمل می­‌کنند و قدرت چربی‌­زدایی و پاک‌­کنندگی بالایی دارند.

  • سعی کنید مایع ظرفشویی عاری از فسفات بخرید.

اگر چه فسفات باعث کف کردن می­شود، اما این ترکیب هم برای محیط زیست و هم برای انسان مضر است. مایع ظرفشویی کاملا از روی سطح ظروف پاک نمی­شود و مقداری از آن وارد بدن می­شود. مصرف بیش از حد فسفات باعث بزرگ شدن قلب، آسیب به استخوان و کلیه می­شود. فسفات برای بیماران کلیوی خطرناک است. از طرفی وارد شدن فسفات به فاضلاب­‌ها و آب­‌های طبیعی منجر به رشد جلبک­‌ها می­شود. این جلبک­‌ها اکسیژن آب را مصرف کرده و زندگی جانداران آبزی را به خطر می­‌اندازند. علاوه بر این، مصرف بیش از حد فسفات ممکن است باعث رشد جلبک در لوله­‌های آب و درنتیجه گرفتگی آن­‌ها بشود. پس سعی کنید مایع ظرفشویی عاری از فسفات یا حاوی مقادیر کم را انتخاب کنید.

  • از نشان استاندارد و تاییدیه‌­های مربوطه غافل نشوید.

همانطور که در بخش­ قبلی اشاره شد، مقداری از مایع ظرفشویی، خواه ناخواه وارد بدن می­شود. از طرفی این مایع به طور مستقیم با پوست نیز در تماس است. بنابراین باید فاقد هرگونه ترکیب خطرناک باشد. نتیجتا محصولی را بخرید که نظارت‌­های لازم بر روی مواد تشکیل­‌دهنده و کیفیت آن انجام می­شود. برند­های معروف و شناخته­‌شده عموما دارای نشان استاندارد و گواهینامه­‌های معتبر هستند.

  • تاریخ تولید و انقضای مایع ظرفشویی را چک کنید.

شاید به دلیل خوراکی نبودن مایع ظرفشویی، این باور غلط وجود داشته‌­باشد که تاریخ تولید و انقضای آن اهمیت چندانی ندارد. اما باید بدانید که این باور کاملا اشتباه است و در هنگام خرید، همانند سایر محصولات، باید تاریخ تولید و انقضای مایع ظرفشویی را چک کنید. اگر تاریخ انقضا درج نشده‌­بود، طبق یک قاعده­‌ی کلی، معمولا بین دو تا سه سال بعد از تاریخ تولید می­توانید از آن استفاده­‌کنید.

  • سعی کنید مایع ظرفشویی با حجم کم بخرید.

اگر هنوز مایع ظرفشویی مناسب خود را پیدا نکرده‌­اید، از خرید مایع با حجم بالا خودداری کنید. وقتی که می­خواهید یک برند را برای بار اول امتحان کنید، سعی کنید حجم کمی از آن را بخرید. همچنین به تاریخ انقضای آن نیز باید توجه کرد چراکه مدت زمان طولانی‌­تری برای مصرف مایع با حجم زیاد مورد نیاز است.

شوینده­‌ها و به خصوص مایع ظرفشویی از مواردی است که با آزمون و خطا می­توان محصول مناسب را پیدا کرد. حتی ممکن است یک برند تمام انتظارات یک خانواده از مایع ظرفشویی را برطرف کند، اما برای خانواده­‌ی دیگری مناسب نباشد. به عنوان مثال برخی از افراد علاقه دارند که ظروف بعد از شستشو، رایحه­‌ی خوبی داشته باشند. اما بالعکس برخی از افراد دوست ندارند ظروف هیچ­گونه رایحه‌­ای داشته باشند. بنابراین سعی کنید انتظارات خود از مایع ظرفشویی را ابتدا مشخص کنید و سپس با توجه به موارد ذکر شده و همچنین بررسی نظرات مصرف­کنندگان برندهای مختلف، مایع ظرفشویی مناسب را انتخاب کنید.

همه عوامل بالا در کنارهم، باعث باکیفیت شدن یک مایع ظرفشویی میشوند. نظرسنجی زیر به شما کمک می‌کند تا نظرات مردمی را درخصوص مصرف مایع های ظرفشویی مختلف ببینید و به صرفه ترین و باکیفیت ترین آن را انتخاب کنید.

مطالعه کمتر

شما هم به مایع ظرفشویی مورد علاقتون رای بدید

دوستان خود را به این نظرسنجی دعوت کنید