محبوب‌ترین روغن سرخ کردنی

یکی از مشکلات همیشگی افراد، انتخاب روغن مناسب برای آشپزی است. واقعا چطور متوجه شویم که یک روغن سرخ کردنی خوب و سالم است یا

مطالعه بیشتر ...

خیر؟ در ادامه می‌ توانید پاسخ سوال‌های فوق را به دست آورید.

یکی از دغدغه‌های مصرف کنندگان روغن، توصیه پزشکان مبنی بر مصرف مناسب و درست این روغن هاست. جدای از بحث چربی های اشباع شده فراوانی که در این روغن‌ها وجود دارد، یکی از مشکلات دیگر سوختن یا دود کردن روغن هاست که باعث ایجاد مواد سمی و سرطان زا شده و البته طعم غذا را نیز تغییر می دهند.

برای اینکه بتوانیم از این مشکل جلوگیری کنیم، باید ار روغن‌هایی استفاده کنیم که اصطلاحا نقطه دود بالایی دارند. (برای مثال هیچکس از کره برای سرخ کردن استتفاده نمی‌کند زیرا نقطه دود پایینی دارد و نمی تواند دماهای بالا را تامین کند).

مواد غذایی مانند میگو و ماهی و سبزیجات سوخاری معمولا به دمایی بالای ۳۴۰ درجه سانتی گراد برای طبخ احتیاج دارند. بنابر این روغن هایی با نقطه دود پایین، اصلا مناسب این غذاها نیست.

در سال های اخیر روغن‌های نباتی با نامهای تجاری مختلف در قالب روغن مخصوص سرخ کردنی وارد بازار شده‌اند. روغن های سرخ کردنی معمولا از واکنش های شیمیایی روی روغن های معمولی مانند کربن دار کردن، تولید می شوند و به خاطر ساختار متفاوت نقطه دود بالایی دارند، برای سرخ کردن مناسب هستند.

نکات مهم در خرید روغن باکیفیت:

  1. روغن سرخ کردنی باید مقاومت بالایی در مقابل حرارت داشته باشد. دود کردن روغن به دلیل سوختن روغن و فاسد شدن آن است. این روغن فاسد شده وارد غذا می شود و آن را ناسالم می‌کند؛ در ضمن این روغن سوخته می‌تواند باعث بدمزه شدن غذا هم شود. روغن های معمولی تصفیه نشده، برای سرخ کردن مناسب نیستند و بیشتر باید از روغن‌های تصفیه شده مناسب با این کار استفاده کرد.
  2. یکی از مشکلاتی که در برخی انواع نامرغوب روغن سرخ کردنی وجود دارد، این است که این روغن ها در دمای بالا بوی بدی تولید می‌کنند. بنابراین یکی دیگر از مواردی که باید در این راستا در نظر بگیریم، بو ندادن روغن در دماهای بالاست.
  3. روغن سرخ کردنی خوب، باعث تغییر رنگ و مزه غذا نمی‌شود.

بهترین انواع روغن برای سرخ کردن، روغن سویا، روغن نباتی و یا روغن بادام زمینی هستند. نقطه دود در انواع مختلف روغن به شرح ذیل است:

  • روغن زیتون سبک تصفیه شده: ۲۴۰ درجه سانتی گراد
  • روغن بادام زمینی: ۲۳۰ درجه سانتی گراد
  • روغن نباتی: ۲۳۰ تا ۴۰۰ درجه سانتی گراد
  • روغن دانه انگور: ۱۹۵ درجه سانتی گراد

بنابراین بطور کلی در انتخاب روغن خوراکی بایستی مواردی مانند چربی این روغن ها و دمای دود آن‌ها را مدنظر قرار دهیم. برای برخی از غذاها سرخ کردن در دمای بالا صورت میگیرد؛ بنابراین بایستی از روغن مناسب استفاده کرد تا دچار دود کردن و ایجاد مواد سمی و سرطان زا در آن نشود.

شاید بیشتر موارد بالا با مشاهده محصول و مطالعه اطلاعات درج شده روی جلد آن، قابل تشخیص نباشد! مشاهده رای‌های مصرف کنندگان، به شما در تصمیم گیری بهتر کمک می‌کند.

مطالعه کمتر

شما هم به روغن سرخ‌ کردنی مورد علاقتون رای بدید

دوستان خود را به این نظرسنجی دعوت کنید