محبوب‌ترین خمیردندان

انتخاب خمبر دندان مناسب در حفظ بهداشت و سلامت دندان‌ها بسیار مهم است؛ عوامل مهمی در تعیین کیفیت خمیردندان نقش دارند

مطالعه بیشتر ...

. یکی از مهم ترین این عوامل، میزان استفاده از مواد شیمیایی در خمیر دندان است. رنگ زبانه کوچک پشت خمیر دندان که معمولا (سبز، قرمز،آبی و سیاه ) است، نشان دهنده مقدار مواد شیمیایی به کار رفته در فرمولاسیون اصلی خمیر دندان است. زبانه سبز به معنای عدم استفاده مواد شیمیایی و زبانه سیاه به معنای شیمایی بودن تمام مواد تولید کننده خمیر دندان است. زبانه قرمز و آبی نیز به ترتیب در طیف مربوطه جای میگیرند!

  ۶ نکته درانتخاب خمیردندان مناسب

انتخاب یک خمیر دندان مناسب برای برآوردن نیازهای بهداشتی دهان و دندان می تواند امری گیج کننده باشد زیرا گزینه های بسیار زیادی وجود دارد.

  • آیا ضدپوسیدگی و ضد پلاک هستند؟
  • عملکرد آن‌ها درمورد دندان‌های حساس چگونه است؟

این موارد ممکن است به قدری گیج کننده باشد که ما به سراغ ارزانترین یا نزدیکترین گزینه برویم؛ اما باید توجه کرد که در انتخاب خمیردندان جدید و مناسب نباید عجولانه تصمیم گرفت. زیرا خریدخمیردندان مناسب می تواند نقش بسزایی در سلامت دهان و دندان شما داشته باشد.

۱-آیا خمیردندان شما دارای مهرتایید انجمن دندانپزشکی است؟

در وهله‌ی اول موضوع مورد نظرما این نیست که چه نوع خمیردندانی را باید خریداری کنیم؛ بلکه بایستی جعبه خمیردندان مهرتایید انجمن دندانپزشکی آمریکا را دارا باشد. این مهر گواه این است که محصول آزمایش شده صحه گذاری شده است و عناصر آن مفید هستند. اگر محصول خریداری شده این استانداردهای اولیه را نداشته باشد، ارزش خریدن و پرداخت پول را ندارد.

۲-آیا خمیردندان شما حاوی فلوراید است؟

استفاده از فلوراید نقش مهمی درکاهش پوسیدگی (کرم خوردگی) و رفع پلاک دارد. انتخاب خمیردندان حاوی فلوراید، ساده ترین روش برای اطمینان حاصل پیداکردن ازاین موضوع است که خمیردندان خریداری شده به حفظ سلامت دهان و دندان شما کمک می‌کند.

۳-هدف شما از انتخاب خمیردندان خود چیست؟

خمیردندان‌های مختلف برای دستیابی به اهداف مختلف ساخته شده‌اند از کنترل تارتار گرفته تا سفید کنندگی، ضدحساسیت ، کنترل لثه ، ضد پوسیدگی و کرم خوردگی دندان.

نیازها و ترجیحات شخصی شما این امکان را فراهم می کند که چه نوع خمیردندانی مناسب شما می باشد.

۴-خمیردندان از چه ترکیبی ساخته شده است؟

خواندن برچسب های خمیردندان ها ممکن است امر غیرقابل تصوری باشد اما به نظر میرسد که مطالعه آن ارزش شناختن چند ماده بیشتر را دارد. اینکه بدانیم خمیردندان برای چه هدفی تعبیه شده ،نه تنها برای شما احساس بهتری به ارمغان می آورد بلکه به شما این امکان را می دهد که از برخی ترکیبات استقبال و یا اجتناب کنید.

نیترات پتاسیم و کلرید استرانیوم دو ماده هستند که ممکن است به دندان های حساس کمک می کند. اگر یکی از اهداف شمااین است که خمیردندانی مناسب دندانهای حساس انتخاب کنید مراقب این موارد باشید.

سولفور سدیم یک ماده جنجالی می‌باشد که به عنوان یک ماده مفید در شستشوی باکتری ها،پلاک ها و ذرات غذایی از دندان کمک کرده. اما شواهدی مبنی برایجاد زخم دهان وایجاد حساسیت در افراد دارای لثه های حساس وجود دارد. اگر دندان‌های شما از قبل مستعد و حساس هستند به شما توصیه می شود از مصرف این ماده خودداری کنید. اگر از این برند استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که بلعیدن آن به طور تصادفی می تواند اثرات مضر برای سلامتی داشته باشد. فلوراید استفوس یکی از دو نوع فلوراید است که دو خمیر دندانها یافت می شود (دیگری سدیم فلوراید می باشد) به طور کلی تصور می شود که فلوراید استنوس در بین این دو موثرتر می باشد.

تریکوسان یک ماده رایج مبارز با باکتری ها محسوب می شود اما شواهدی وجود دارد که می تواند به مقاومت گسترده باکتری ها کمک کند. اگر این موضوع برای شمااهمیت دارد/مورد توجه شماست، ممکن است بخواهید از شر خمیردندان های حاوی این ماده خلاص شوید.

۵-آیا خمیردنان شما طمع و بافت جذاب دارد؟

این موضوع ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد اما در واقع حقیقت دارد وموضوعی مهمی است.

اگر شما عطر ومزه خمیردندان خود را دوست ندارید تمایلتان برای مسواک زدن کاهش می یابد که این موضوع پیامدهای منفی برای سلامت دهان ودندان شمادارد در مقابل طعم و بافتی که ازآن لذت می برید مسواک زدن را جذاب تر می کند ( این موضوع به خصوص درباره کودکان صدق می کند)

۶-به توصیه دندانپزشک خود توجه کنید

برخی از فاکتورهای دندانپزشکی به شما در انتخاب خمیردندان کمک می کند. برای مثال اگر شما دندان مصنوعی ،دندان‌های بسیار حساس ،بیماری های لثوی وغیره دارید این موارد مسیر انتخاب نوع خمیردندان برای شمارا راحت می کند. هیچ کسی سلامت دهان ودندان شما را بهتر از دندانپزشک شما نمی داند بنابراین هنگام انتخاب حتما با پزشک خود مشورت کنید. انتخاب خمیردندان نباید امری تنش زا باشد بنابراین باتوجه به فاکتورهایی که دربالا با آن آشنا شدید انتخاب یک خمیردندان برای شما کاری آسوده می باشد.

استفاده از تجربیات مصرف کنندگان نیز در انتخاب خمیردندان با کیفیت، بسیار مهم است. نظرات مردم را در رتبه‌بندی زیر ببینید.

مطالعه کمتر

شما هم به خمیردندان مورد علاقتون رای بدید

دوستان خود را به این نظرسنجی دعوت کنید